×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۰ دی - ۱۴۰۰  
false
true
حبس نفس ها برای اعلام نتایج شناسایی شهدای غواص؛غواص دلاور دارابی کربلای ۴ کیست؟

جنگیدن در نیمه های شب سرد زمستانی آنهم در آب اروند را آنهایی که در عملیات های آبی خاکی دفاع مقدس حضور داشتند خوب می فهمند.  عرض اروند رود بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ متر و عمق آن بین ۹ تا ۱۵ متر در نوسان است و هنگام جزر و مد آب، تغییر می‌یابد.

به گزارش خبرنگار آژانس خبری داراب «داراب نا»، در دوران دفاع مقدس بیش از ۱۵ هزار دلاورمرد دارابی در جبهه های حق علیه باطل حاضر شدند و دوشادوش دیگر رزمندگان سپاه اسلام با دشمن بعثی جنگیدند.

سردار دلاور شهید «غلامرضا میری» یکی از این دلاورمردان دارابی است که دریکم اردیبهشت ماه سال ۱۳۳۷ در خطه دهنو به عنوان تنها فرزند خانواده اش دیده به جهان گشود.

در سنین کودکی در کنار پدر به مکتب خانه می رفت  وبه فراگیری علوم قرآنی واحادیث می پرداخت و همچنین در کنار پدر به حرفه کشاورزی مشغول شد. دوران جوانی سردارمصادف با اوج فعالیت های انقلابیون برای مبارزه با رژیم سفاک پهلوی و او در صف اول مبارزات قرار داشت.

باورود امام خمینی (ره) به ایران و پیروزی انقلاب اسلامی ایران،  پس از آن ،جهت کسب و کار  به مدت یک سال به کشورهای حاشیه خلیج فارس  مهاجرت کرد و با نواخته شدن شیپور جنگ، سراسیمه خود را به وطن رساند.

غلامرضا میری، افسر باهوش اطلاعاتی تیپ ۳۳ المهدی

در ابتدا به کسوت پر افتخار بسیجی نائل آمد و  به جبهه های حق علیه باطل عزیمت کرد. به دلیل هوش سرشار و استعداد فراوان در علوم نظامی در همان ابتدا به واحد تخریب تیپ امام سجاد (ع) رفت و پس از مدتی به دلیل شایستگی فراوان به سمت مسئول واحد تخریب تیپ در آمد.  پس از مدتی  به استخدام سپاه نائل  و به دلیل شایستگی فراوان  به سمت فرماندهی  یکی از مهمترین حوزه های مقاومت بسیج (حوزه امام سجاد (ع) فسارود ) منصوب گردید.

او قلبش برای حضور در جبهه ها می تپید وعاشق وصال یار بود .خود را به جبهه ها رسانید و در تیپ۳۳ المهدی که رزمندگان همشهریش در آن بودند منتقل و در واحد اطلاعات و عملیات  بدون ترس و با شجاعت تمام در ماموریت های پر خطر فرا مرزی به نحو احسن خدمت می نمود.

سردار به فرماندهی محور های اطلاعاتی در عملیاتهای مختلف  نائل شد. فرماندهان جنگ او را ازعیون بی نظیرمنطقه می دانستند.چون از تمام زیر و بم عراقی ها خبر داشت و واحد اطلاعات و عملیات را یک تنه می چرخانید. به دلیل نیاز  به عملیات های آبی و خاکی یگان غواصی  تشکیل وسردار فرماندهی او را بر عهده گرفت.

سردار دلاور دارابی خط شکن عملیات کربلای ۴

خانواده اش می گویند در جریان سیل سال ۶۵ داراب سردار تنها ۴ ساعت در کنار ما بود و به اوضاع ما سر و سامانی داد و با عجله  زیاد بازگشت. همسرش می گوید: سردار روحش را در جبهه گذاشته بود و تنها جسمش این چند ساعت در کنار ما بود.

عملیات کربلای ۴ بود و  لشکریان خدا آماده  پیکار شدند اما خط شکن این کارزار که بود، فرمانده لشکر، سردار آفتاب را فرا خواند و او به عنوان اولین فردی که باید از خط عبور می کرد و با چراغ دستی به نیرو ها علامت  میداد و خط شکسته می شد را هی میدان نمود. سردار سرفراز شهید غلامرضا میری تنها کسی بود که داوطلبانه این ماموریت رابر عهده گرفت. با موفقیت خود را به آن سوی خط رسانید. و شروع به علامت دادن نمود این در حالی بود که فاصله او با دشمن کمتر از دو متر بود.

قایق های خودی حرکت نمودند و خط شکسته شد.پس از مدتی سو سوی چراغ قطع شد وبا زدن منور زمین روشن شد وهمه سردار را دیدند که بدنش گلوله باران شده ولی چراغ دستی را تا عبور آخرین قایق  از دستانش جدا ننموده بود.عملیات آغاز و با پاتک دشمن، نیروهای خودی مجبور به عقب نشینی شدند و دیگر کسی سردار را ندید وبدن پاک و مطهرش  در ام الرصاص باقی ماند.

سردار شهید غلامرضا میری مدت ۵۰ ماه از عمر خود را در جبهه های نبرد بود و از مهم ترین مسئولیت های وی میتوان به فرماندهی حوزه  مقاومت بسیج امام سجاد (ع) فسارود، مسئول واحد اطلاعات سپاه ناحیه داراب، مسئول یگان تخریب تیپ امام  سجاد(ع)،  مسئول یگان اطلاعات و عملیات لشکر ۳۳ المهدی(عج)، فرمانده یگان غواصی لشکر المهدی(عج) و مسئولیت محور اطلاعات وشناسایی درعملیات کربلای ۴ اشاره کرد.

انتظار دارابی ها برای اعلام نتایج آزمایش ۱۷۵ غواص ایرانی

وی در تاریخ چهارم دی ماه ۱۳۶۵ در عملیات کربلای ۴ و در منطقه ام الرصاص (حاشیه اروند) به شهادت رسید و تاکنون مفقود الاثر بوده است.

چندی پیش با گذشت ۲۹ سال از عملیات کربلای ۴، کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح ایران اعلام کرد که اجساد ۱۷۵ غواص ایرانی را که با دستان بسته کشته شده‌اند در منطقه ابوفلوس، عراق کشف کرده‌اند. در هفته اخیر یکی از این شهدای غواص به نام  شهید “سید جلیل میری ورکی” تعیین هویت شد و به زادگاهش استان البرز بازگشت.

حال دارابی ها نیز همچون مردم دیگر نقاط کشور منتظر اعلام نتایج آزمایشات DNA هستند و دست به دعا برداشته اند تا یوسف گمگشته شان یعنی سردار شهید غلامرضا میری دلاور مرد غواص کربلای ۴ به وطنش داراب بازگردد…

تصاویر ناب و کمتر دیده شده شهید میری از بانک اطلاعاتی کانون تخصصی نشر شهادت – به کوشش مسیح ریحانی

۲ ۳ ۴ ۵ ۸ ۹ ۱۱ ۱۲ ۱۳ ۱۴ ۱۵ ۱۶ ۱۷ ۱۸

کلیپ شهید سید جلیل میری غواص خط شکن در برنامه ماه عسل

true
true
false
false
 1. ناشناس

  سردارشهیدمیری ازافتخارات داراب هستند یادش گرامی وروحش شاد .ستوده

 2. رضا

  امیدواریم به یاری امام زمان عطر خوش شهادت فضای شهرمان را عطر آگین کند و پیکر پاک این شهید بزرگوار باز گردد

 3. حسین

  بزرگ مرد منتظر بازگشتت هستیم درود بر شرف و غیرتت مرد

 4. @اشكان شهنان@

  به افتخار شهدای غواص ، مخصوصا شهید میری! افتخار داراب
  ????اشکان شهنان: سقفی که بر سر ما ایرانیان است به اسم آسمان است، آسمانی که برای ما تعریف شده ٧ طبقه! آسمانی آسمانی، آبی و گاهی اوقات سرخ رنگ!
  این راه کهکشان را به زیبایی و با دلی آرام و چشمانی خوش رنگ به نظاره مینشیمیم!
  اما مادرانی که فرزندانشان را در این راه گم کرده اند و چشم انتظار شان هستند چطور چشمانشان را ببندند؟!؟
  مادرانی که فرشته های آبی که خداوند بزرگ و رحیم ،این فرشته ها را برایشان آفریده بود!
  این فرشته ها ، فرشته هایی آبی که همچون عروس دریایی در حال حاضر در کشوری همچون ایران زمین نکته بر سر زبانها، و نوشته ای در نوک قلمهامی باشند! آنان ( شهدا و جانبازان میهنم ایران) بودند که سر و قامتمان را غرور آفرین بالا نگه داشته و به پرچم سه رنگ زیبایمان افتخار می کنیم، هیچ کشوری جرات دست درازی به یک وجب خاک میهنمان ندارد! آرامش ، عشق و محبت در سرزمینم فقط با خون سرخشان إیجاد شده!
  خالصه عشق را در چشمان بازشان ،دستان بسته و گرمای وجودشان که حتی در دریای خلیج همیشه فارس نیز حسشان می کنیم!
  به یاد ١٧۵ شهید غواص دست بسته سهم هر نفر یک صلوات به روح پاک و بزرگشان!

 5. حسن

  یادش گرامی آن شهید والامقام

 6. ش ج

  سرداردلاور تو که بیایی بااشک چشمانمان مسیر آرامگاهت را آب و جارو خواهیم زد فقط تو بیا!

 7. حسین شفیعی

  عرض سلام به محضر امام خامنه ای وسلام به خدمت شهدای غواص و به امید روزی که انتقام خون به نا حق ریخته شهیدان از عامل اصلی قتل آنان یعنی آمریکای جنایتکار و اسراییل خون آشام

  سردارشهیدمیری ازافتخارات شهرستان داراب ودیار شهید پرور مرز هستند روحش شاد ویادش گرامی

 8. رسول

  اب چشمانمان را نگه می داریم تا با امدنت مسیر تشیع را خیس اشک کنیم

 9. مسعود

  خوش به سعادتش روحش شاد ویادش گرامی

 10. میم همشهری

  مطلب و تصاویر خوبی بود.ممنون

 11. ناشناس

  امیدواریم بخدا یوسف گمگشته ما هم به آغوش وطنش بازگرده.
  الهی آمین.

 12. هادی

  خیلی خوب بود ما که ایشون رو نمیشناختیم
  از مدیر سایت ممنونم
  راستی داراب آنلاین چی شد؟؟

 13. قاسم

  شاید غلامرضا مقدس هم باشد .مفقود الاثری که مادرش تا اخرین لحظات عمرش منتظرش ماند ولی هیچ خبری ازش نشد ووو

 14. کربلایی بهنام

  وای خدایا………
  ینی میشه فضای شهرمون داراب……. معطر بشه به عطر بهشتیه یکی از فرشته های دست بسته؟///////

  نذر میکنم ایشالا پیکر سردار عزیز ماهم بینشون باشه…..

  وای چی میشه اگه بشه………

  شهر بهتون نیاز داره….تورو خدا به ماهم سری بزنید

  تشکر ویژه از داراب داراب نا و برادر مسیح خستگی ناپذیر

 15. مهدی

  روحش شاد

 16. شهدا

  شهدا واسه ماهمه جان.دادند و ما واسه شهدا چ کردیم شهدا یادتان گرامی,,,,این دخترای امروزی دارند جواب خون شهدا را میدهندشهدا شرمنده ایم,,,,,دوستان امربه معروف ونهی از منکر را فراموش نکنید,,

 17. احسان عسکری

  روحش شاد و یادش گرامی . ان شا اله از پیروان راستین انها باشیم .

 18. جعفر غمجین

  روحشاد شاد ویادشان گرامی

 19. فاطمه امیری

  یادش گرامی وروحش شاد

 20. ناشناس

  کجایند مردان بی ا دعا……..

 21. عباسی

  ان شاألله که بتوانیم ادامه دهنده راه عزیزانمان باشیم چون هرچه داریمااز خون پاک شهیدان است

  • ناشناس

   وحیدمهدوی
   یادوخاطرشان گرامی ازدوست خوبم مسیح ریحانی با جمع آوری عکسهای سردارشهید غلامرضا میری تشکرمیکنم

 22. مجتبی برزگر

  مردان خدا چه بی ریا وجه شجاع رفتن.تا بمانن کسانی. که از استخوانهای آنها پلکان ترقی بسازن. شرمتان باد ای فراموش کاران.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true