آخرین اخبار

میراث‌دار کم‌توجهی‌های گذشته هستیم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به مدیریت نامناسب آب‌ و خاک در بخش کشاورزی فارس گفت: میراث‌دار مشکلات فراوانی هستیم که از گذشته باقی‌ مانده است. به گزارش داراب آنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، محمد مهدی قاسمی در نخستین جلسه شورای کشاورزی استان فارس اظهار داشت: […]

اشتراک گذاری
04 خرداد 1394
1370 بازدید
کد مطلب : 189

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به مدیریت نامناسب آب‌ و خاک در بخش کشاورزی فارس گفت: میراث‌دار مشکلات فراوانی هستیم که از گذشته باقی‌ مانده است.

به گزارش داراب آنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، محمد مهدی قاسمی در نخستین جلسه شورای کشاورزی استان فارس اظهار داشت: برنامه‌هایی که در گذشته در بخش کشاورزی این استان اجرا شده، مطابق با اقلیم خشک و نیمه‌خشک و همچنین خشکسالی‌های اخیر نبوده که از این محل آسیب‌های جدی دیده‌ایم.

وی افزود: عدم سرمایه‌گذاری کافی، بهره‌برداری بیش‌ از حد از آب‌ و خاک، نبود توجه به عوامل اجتماعی، در نظر نگرفتن خشکسالی، استفاده نامناسب از آب، سرمازدگی، مباحث خرده مالکی و در نهایت عدم استفاده از اطلاعات روز از جمله مسائلی است که درگذشته به آن توجهی نشده و ما در حال حاضر میراث‌دار مشکلات پیشین در این عرصه هستیم.

قاسمی به افت شدید منابع آبی زیرزمینی اشاره و خاطرنشان کرد: ۸۰ درصد کشاورزی و منابع طبیعی استان وابسته به آب بوده و این در حالی است که حجم آبخوان‌ها و سفره‌های آب زیرزمینی به حداقل رسیده و حفر چاه به حداکثر ممکن خود افزایش‌ یافته است.

وی به وجود ۲۵ هزار چاه غیرمجاز در فارس اشاره و تصریح کرد: امیدواریم برنامه کنتوردار کردن چاه‌ها و تعادل‌بخشی به منابع آبی که از برنامه‌های اصلی وزارت نیرو است با حرکتی مضاعف اجرا شود.

این مسئول بیان کرد: استمهال سه‌ساله بدهی کشاورزان، ورود چهار رقم بذر پنبه از ترکیه، تلاش برای اتمام طرح حدنگاری (کاداستر) کشاورزی و آماده کردن آن برای بهره‌برداری در سال جاری را از جمله اقدامات مهمی دانست که در دستور کار این سازمان قرار دارد.

قاسمی ادامه داد: ۲۹ طرح سرمایه‌گذاری با اعتبار ۲۶۹ میلیارد تومان به صندوق توسعه ملی معرفی و ۶۲ میلیارد تومان اعتبار از محل این صندوق تاکنون جذب‌شده است.

صادرات ۱۴۰ هزار رأس دام، صدور کارت الکترونیک شیر برای دامداران، پرداخت یارانه شیر به دامداران، راه‌اندازی ستاد گیاهان داروئی با هدف اجرای طرح الگوی کشت، تخصیص ۵۰ میلیارد تومان اعتبار مکانیزاسیون کشاورزی و تلاش برای برقراری معافیت گمرکی به‌منظور واردات تجهیزات صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش دیگری از اقدامات مهم صورت گرفته در سازمان جهاد کشاورزی فارس بود که وی به آن اشاره کرد.

قاسمی تصریح کرد: این اقدامات در شرایطی صورت گرفته که علاوه بر ساماندهی به مشکلات به ارث رسیده به این سازمان، فارس با خسارت ۲ هزار میلیارد تومانی خشکسالی در طی یک سال مواجه بوده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − دو =