آخرین اخبار

اما و اگرهای «پزشک خانواده»؛ طرحی آزمایشی که روی دست مردم فارس ماند!

پزشک خانواده طرح جامعی است که با تشخیص سریع تر مشکل بیمار، از هزینه های خانواده نیز می کاهد. اما چه موانعی بر سر اجرای سراسری هر خانواده یک پزشک جا خوش کرده است؟ در ادامه به توضیح کامل این موضوع می پردازیم. پزشک خانواده طرحی است که بیش از دو دهه از معرفی آن […]

اشتراک گذاری
24 آبان 1401
259 بازدید
کد مطلب : 11201

پزشک خانواده طرح جامعی است که با تشخیص سریع تر مشکل بیمار، از هزینه های خانواده نیز می کاهد. اما چه موانعی بر سر اجرای سراسری هر خانواده یک پزشک جا خوش کرده است؟ در ادامه به توضیح کامل این موضوع می پردازیم.

پزشک خانواده طرحی است که بیش از دو دهه از معرفی آن می‌گذرد اما آنطور که باید به مرحله اجرا شدن نرسیده است. موانع متعددی برای‌عدم اجرای درست این طرح بیان می‌شود. وزیر بهداشت در آخرین گفته‌هایش از آمادگی وزارت بهداشت برای اجرای سراسری برنامه پزشک خانواده خبر داد و گفت: مشکل اصلی این برنامه، بودجه و تامین منابع آن است.

 

شرح دقیق وظایف پزشک خانواده

پزشک خانواده فردی است که به صورت مستقیم با خانواده‌ها در ارتباط است. پزشک خانواده شناخت دقیقی از افراد تحت نظر خود دارند و بر همین اساس آشنایی مبسوطی با تاریخچه بیماری افراد خواهند داشت. اطلاعات دقیق باعث می‌شود زودتر دلیل ناخوشی‌ها روشن شود و فقط در صورت نیاز به خدمات گسترده تر، فرد را به پزشک متخصص یا فوق تخصص ارجاع می‌دهد. این پزشکان وظیفه مراقبت‌های اولیه بهداشتی را بر عهده دارند و پزشک سلامت نگر هستند و همیشه حضور دارند. پزشکان خانواده در واقع یک مشاور امین و مطلع برای مشکلات پزشکی خود دارند. پزشکان خانواده نیز با اهمیت دادن به جمعیت هدف، همیشه در دسترس بوده و حضور مستمردارند.

جالب است بدانید نزدیک به ۵۰ درصد مراجعه به پزشکان متخصص در واقع بی‌ربط به تخصص پزشک است و برای حل این مشکل پزشک خانواده می‌تواند بهترین گزینه باشد که ارجاع بیمار به متخصص بر اساس شواهد علمی و تشخیص درست انجام شود.

خدمات اورژانسی توسط پزشک خانواده

در موقعیت‌های اورژانسی پزشک خانواده قادر است در تمام ساعت‌های شبانه روز نظام ارجاع را برای تمام افراد تحت نظر فراهم خواهند کرد. کلیه افرادی که احساس کنند وضعیت اورژانس دارند می‌توانند به پزشک خانواده خود و یا بدون رعایت نظام ارجاع به مراکز اورژانس مراجعه نمایند و این مراکز باید آنان را بپذیرند. لذا مراجعه مستقیم افراد دچار فوریت به واحدهای اورژانس یا بیمارستان‌ها مانعی ندارد. در صورتیکه فرد مراجعه کننده به اورژانس نیازمند خدمات اورژانس نباشد حداقل اقدامات تشخیصی و حداقل اقدامات درمانی برای او انجام شده و به پزشک خانواده خودش هدایت می‌شود.

کلام آخر

در بخش سلامت، مخصوصا طرح هایی که در سراسر جهان امتحان خود را پس داده اند، کشور ما نیز باید با درایت و زمانبندی درست به این استاندارد جهانی برسند. دور شدن از فضای سنتی و کم سرعت گذشته و رسیدن به ساز و کاری هوشمند و پر سرعت هم از هزینه های اضافی می کاهد و هم معایب طرح های پر زحمت گذشته را ندارد. پزشک خانواده باید در اولویت مسئولین بهداشت و درمان قرار بگیرد. تشخیص به موقع مشکل بیمار، ارجاع درست به پزشک متخصص مرتبط، کاستن از هزینه های رفت و آمد برای خانوار و جلوگیری از مصرف بی رویه دارو از جمله مزایای مهمی است که با اجرایی شدن طرح پزشک خانواده قابل دسترس خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − شش =