آخرین اخبار

۴۰۰ زندانی در فارس به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر وجود دارد

رئیس کل دادگستری استان فارس با اظهار نگرانی از وضعیت جمعیت کیفری در این استان گفت: به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۴۰۰ زندانی در فارس وجود دارد. به گزارش داراب آنلاین به نقل از مهر، علی القاصی مهر ظهر سه شنبه در همایش نسیم مهر گفت: ۱۶ هزارو ۷۰۰ زندانی در زندانهای فارس هستند […]

اشتراک گذاری
05 خرداد 1394
1222 بازدید
کد مطلب : 132

رئیس کل دادگستری استان فارس با اظهار نگرانی از وضعیت جمعیت کیفری در این استان گفت: به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۴۰۰ زندانی در فارس وجود دارد.

به گزارش داراب آنلاین به نقل از مهر، علی القاصی مهر ظهر سه شنبه در همایش نسیم مهر گفت: ۱۶ هزارو ۷۰۰ زندانی در زندانهای فارس هستند که این آمار نگران کننده است.

وی گفت: پدیده زندان و زندانیان یک واقعیتی است که همه با آن مواجه هستیم اما باید برای به حداقل رسیدن این مسئله تدابیر ویژه ای اتخاذ شود.

رئیس کل دادگستری فارس بیان کرد: استان فارس از نظر جمعیت کیفری سومین استان کشور است.

وی با بیان اینکه این تعداد زندانی در استانی با این قدمت و مردمان متدین و نوع دوست نگران کننده است، بیان کرد: با زندانی شدن سرپرست خانواده زندانی رها می شود و آثار و تبعات نفس مجازات متوجه خانواده زندانی می شود در حالی که در اسلام و قوانین بر اصل شخصی بودن مجازات تاکید شده است.

القاصی مهر با بیان اینکه مجازات باید بر کسی تحمیل شود که مرتکب جرم شده و نباید متوجه خانواده زندانی شود، تصریح کرد: با اعمال مجازات در مورد یک فرد عواقب زندان و زندانی را دامنگیر خانواده وی می کنیم،  بی شک اعضای خانواده آن فرد به لحاظ اینکه بدون سرپرست می مانند و کسی نیست آنها را مورد حمایت قرار دهد، در چرخه ارتکاب جرم قرار می گیرند و بسیاری از خانواده ها به کانون ارتکاب جرم تبدیل می شوند.

رئیس کل دادگستری فارس با اشاره به اینکه مجازات را باید به فرد زندانی تحمیل کرد، گفت: هر چند قانون گذار در برنامه توسعه دوم در این خصوص مواردی را پیش بینی کرده تا خانواده تحت پوشش قرار گیرد و این مسئله جزو شرح وظایف اصلی زندان است اما برای این کار اعتباری اختصاص پیدا نکرده است.

وی با اشاره به اینکه سازمان زندانها با دست خالی قادر به انجام این وظیفه نیست، اظهار داشت: بخشی از افزایش جرم، جنایت و رشد جمعیت کیفری به همین مسئله بر می گردد در حالی که هدف از مجازات ارعاب دیگران، پیشگیری و جلوگیری و اصلاح است اما در برخی موارد زندان کردن باعث ازدیاد جرم و حمعیت کیفری شده است.

القاصی مهر افزود: خانواده زندانیان تنها قشری هستند که فراموش شده اند و هیچ دستگاهی متولی این قشر آسیب پذیر نیست.

رئیس کل دادگستری فارس با اشاره به اینکه نسبت جمعیت کیفری فارس به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۴۰۰ نفر زندانی است ، اظهار داشت: این مسئله معضل دستگاه قضایی زندان و خانواده زندانی است که باید برای رفع آن اقداماتی انجام شود.

وی با اشاره به اینکه دستگاه قضایی توان مساعدت و کمک را ندارد، گفت: یکی از معضلات و مشکلات نگرش منفی نسبت به زندان، خانواده زندانی و زندانی است زیرا بسیاری از افراد احساس می کنند این فرد زندانی دشمن جامعه و فردی مزاحم است که باید این نگرش تغییر کند.

رئیس کل دادگستری فارس با تاکید بر ضروت تغییر نگاه و نگرش جامعه نسبت به زندانی و خانواده انها گفت: تا زمانی که این نگرش تغییر پیدا نکند با این معضل روبه رو هستیم و نمی توان مشکلات خانواده زندانی را حل کرد.

وی خواستار همکاری دستگاه های متولی در این خصوص شد و اظهار داشت: مطبوعات باید در جهت خدمت به این قشر فعالیت کنند اما تاکنون اقدام مناسبی صورت نگرفته است.

القاصی مهر با انتقاد از عدم تولید برنامه هایی برای حمایت از خانواده زندانیان اظهار داشت: صدا و سیما باید با تولید برنامه هایی بخشی از معضلات جامعه را برای مردم روشن و به طور مسئولانه به قضیه ورود کند.

وی خواستار حمایت دستگاه های دولتی از خانواده زندانیان شد و گفت: باید اعتباراتی از سوی دولت برای کمک به این افراد اختصاص یابد.

القاصی گفت: باید اهتمام مسئولان تصمیم گیر در این حوزه بیشتر شود و همه مردم  نسبت به هم نوعان خود احساس تکلیف کنند و هر کس به سهم خود و میزان توانایی به این قضیه ورود کند.

رئیس کل دادگستری فارس خواستار همکاری افراد خیر برای حمایت از خانواده زندانیان شد و بیان کرد: برخی از افراد خیر حاضر نمی شوند در این بخش کمک کنند از این رو باید نگاه ها تغییر کند در حالی که می بینیم خیرین سلامت برای کمک در حوزه سلامت چه اقداماتی انجام می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =