آخرین اخبار

داراب از شهرستان های پیشگام در قیام ۱۵ خرداد ۴۲ بوده است

با افزایش مخالفتها علیه مفاد تصویب‏نامه “انجمن‏های ایالتی و ولایتی” در سال ۱۳۴۱ ،امام خمینی با ارسال پیام از علما، روحانیون و اندیشمندان کشور خواست تا مردم را از اهداف شوم رژیم آگاه کنند که در نهایت این اقدام منجر به گسترش دامنه قیام ۱۵ خرداد در کشور شد. به گزارش آژانس خبری داراب “داراب […]

اشتراک گذاری
16 خرداد 1394
363 بازدید
کد مطلب : 588

با افزایش مخالفتها علیه مفاد تصویب‏نامه “انجمن‏های ایالتی و ولایتی” در سال ۱۳۴۱ ،امام خمینی با ارسال پیام از علما، روحانیون و اندیشمندان کشور خواست تا مردم را از اهداف شوم رژیم آگاه کنند که در نهایت این اقدام منجر به گسترش دامنه قیام ۱۵ خرداد در کشور شد.

به گزارش آژانس خبری داراب “داراب نا” به نقل از باشگاه خبرنگاران از شیراز قیام ۱۵ خرداد ۴۲ از این جهت که به پیروزی انقلاب اسلامی منجر شددارای اهمیت ویژه ای است در جریان این قیام می توان حضور و دخالت اکثر شهرهارا تعیین کننده دانست و فارس از جمله استانهایی است که در بیشتر نهضت هاو تحولات سیاسی ایران نقش به سزایی ایفا کرده است.

۳۲۳۵۱۲۹_۲۲۰

محمد میهن دوست یکی از انقلابیون استان فارس در آن زمان می گوید: استان فارس جزو استانهای پیشگام در قیام ۱۵ خرداد بود و در اکثر شهرستانهای این استان از جمله شیراز، جهرم، کازرون، داراب، ممسنی، فیروزآباد و لارستان قیام پانزده خرداد شکل گرفت.

در شیراز به مجرد دریافت بیانیه امام خمینی،ستادی متشکل از جامعه‏ روحانیت شیراز در مسجد جامع عتیق تشکیل شد.

در اولین اقدام، جامعه روحانیت به اتفاق نظر ، آیت ا…دستغیب را به عنوان‏ سخنگوی این ستاد تعیین کرد و نخستین بیانیه خود را با امضای بیش از چهل نفر از علما و روحانیون شیراز و دیگر شهرستانهای استان فارس، در حمایت از نهضت و امام خمینی‏ صادر کرد.

وی ادامه داد: شهید آیت ا…سید عبد الحسین دستغیب، مرحوم آیت ا…حاج شیخ ابو الحسن حدائق، مرحوم آیت ا…شیخ‏ بهاء الدین محلاتی، مرحوم آیت ا…محمد باقر آیت اللهی، مرحوم آیت ا…سید محمود علوی،مرحوم آیت ا…سید محمد امام،مرحوم آیت ا…سید حسین یزدی، مرحوم آیت ا…شیخ محمود شریعت و مرحوم ساجدی و اکثر امام جماعت مساجد از جمله چهره های برجسته در قیام ۱۵ خرداد استان فارس بودند.

این انقلابی افزود: با تصویب انجمن های ایالتی و ولایتی در سال ۱۳۴۱ امام خمینی نامه ها و پیام هایی برای علما و روحانیون ارسال کرد و از آنها خواست تا مردم را از اهداف رژیم آگاه کنند.

محمد میهن دوست بیان کرد: شبهای جمعه جلساتی در مسجد جامع برگزار می شد و در این جلسات روحانیون، مردم را آگاهی می دادند.

این انقلابی استان فارس افزود: آیت الله محلاتی، آیت الله شهید دستغیب، مرحوم مصباحی، ساجدی، محمدرضا ابوالاحراری، محمدجعفر ایزدی و محمد سود بخش و بسیاری دیگر در این دوران بازداشت شدند.

وی گفت: مسجد شهدا (مسجد نو)، خیابان طالقانی، چهار راه مشیر و چهار راه زند از جمله مکانهایی بودند که مردم در آنها تجمع می کردند.

میهن دوست در ادامه بیان کرد: جلالی، ابوالاحراری، عرب، نجات، سودبخش، هاشمی و رضازاده از جمله کسانی بودند که در کنار روحانیون و علما فعالیت می کردند.

این انقلابی استان فارس ادامه داد: سربی پسر خواهرزاده شهید آیت الله دستغیب در جریان قیام ۱۵ خرداد با اصابت گلوله به شهادت رسید.

وی می گوید: جلالی، اعرابی و طاهری نیز از جمله کسانی هستند که در جریان قیام ۱۵ خرداد مجروح شدند.

میهن دوست افزود: ما برای دریافت سخنرانی ها و بیانات امام یا خود به قم می رفتیم یا از طریق دوستان و روحانیونی که از قم به شیراز می آمدند این بیانات به دست ما می رسید.

وی ادامه داد: زحمت زیادی کشیده شده تا این انقلاب بدست شما رسیده است کمک کنیم تا همچنان با اتحاد و یکپارچگی همگی پابر جا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =