آخرین اخبار

زعفران در۴۰روز، روزی۵۰هزارتومان گران شد

رییس اتحادیه صنف فروشندگان زعفران خراسان رضوی گفت: طی ۴۰ روز گذشته هر روز ۵۰۰ هزار ریال به قیمت هر کیلو گرم زعفران در بازار مشهد افزوده شده است.   به گزارش داراب نا به نقل از ایرنا، غلامرضا میری افزود در ۲۰ فروردین ماه امسال قیمت زعفران ۴۰ درصد افزایش یافت و پس از آن […]

اشتراک گذاری
17 خرداد 1394
680 بازدید
کد مطلب : 672

رییس اتحادیه صنف فروشندگان زعفران خراسان رضوی گفت: طی ۴۰ روز گذشته هر روز ۵۰۰ هزار ریال به قیمت هر کیلو گرم زعفران در بازار مشهد افزوده شده است.

 

به گزارش داراب نا به نقل از ایرنا، غلامرضا میری افزود در ۲۰ فروردین ماه امسال قیمت زعفران ۴۰ درصد افزایش یافت و پس از آن قیمت این محصول در بازار مشهد هر روز بالاتر رفت به طوری که طی ۴۰ روز گذشته ۲۰ میلیون ریال به نرخ هر کیلو زعفران افزوده شده است.

وی اظهار کرد: کاهش بی سابقه تولید و افزایش صادرات زعفران استان در سال گذشته موجب ایجاد قیمت کاذب برای این محصول در بازار مشهد شده است.

وی گفت: پارسال حدود ۱۷۱ تن زعفران در استان خراسان رضوی تولید شد که نسبت به سال قبل از آن حدود ۳۰ درصد کاهش داشت.

میری افزود: از سوی دیگر براساس برآوردهای انجام شده امسال نیز تولید زعفران در این استان نسبت به سال گذشته کاهش خواهد داشت.

وی با بیان اینکه فروردین ماه امسال ۱۱ تن صادرات زعفران از خراسان رضوی ثبت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۹ درصد افزایش داشته است گفت: در سال گذشته حدود ۱۴۸ تن و در سال ۱۳۹۲ حدود ۱۱۷ تن زعفران از خراسان رضوی به خارج از کشور صادر شد که نشان دهنده افزایش صادرات این محصول از این استان است.

رییس اتحادیه صنف فروشندگان زعفران خراسان رضوی افزود: هر سال به طور معمول حدود ۴۰ تن زعفران مازاد در این استان باقی می ماند که امسال با توجه به کاهش تولید زعفران مازادی از این محصول باقی نخواهد ماند.

* دلالان آفت بازار زعفران در خراسان رضوی

رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران ایران وجود دلالان در فصل برداشت زعفران را آفت بازار این محصول دانست و گفت: علت دیگر قیمت کاذب زعفران در بازار وجود دلالان و واسطه های غیر مجاز هستند.

میری افزود: عده ای که نه تاجر هستند و نه پروانه کسب یا کارت بازرگانی دارند در فصل برداشت که کشاورز نیازمند پول می باشد و به هر طریق می خواهد زعفران خود را بفروشد، این محصول را با قیمت ارزان به صورت نقدی یا با چک و سفته خریداری می کنند و به چند برابر قیمت در داخل یا خارج از کشور می فروشند.

وی اظهار کرد: از آنجا که قیمت زعفران گران است و نگهداری آن دشوار می باشد و انباری برای ذخیره سازی آن به منظور صادرات به موقع این محصول در استان وجود ندارد، لذا صادر کننده قادر به خرید حجم زیاد زعفران از کشاورزان در فصل برداشت نیست از این رو این محصول به دست دلالان می افتد.

میری افزود: اکنون که به فاصله ۴۰ روز قیمت هر کیلو زعفران در بازار مشهد ۲۰ میلیون ریال افزایش یافته است صادرکننده قادر نیست تامین کننده خواست مشتری در بازارهای خارجی باشد لذا این محصول بازار خود را از دست می دهد.

وی گفت: خراسان رضوی نخستین استان تولیدکننده زعفران در کشور است و ۹۰ درصد صادرات این محصول از ایران و از طریق این استان به ۴۷ کشور جهان انجام می گیرد اما با وجود واسطه ها، عمده واحدهای بسته بندی و صادراتی زعفران در خراسان رضوی بیکار شده و در حال از دست دادن بازارهای خارجی هستند.

وی اظهار کرد: دولت اسپانیا رقیب خراسان رضوی در صادرات زعفران است به گونه ای که با پرداخت تسهیلات با سود دو درصد به تجار اسپانیایی باعث می شود آنان زعفران ایران را خریداری کرده و دپو کنند، سپس با انعقاد قراردادهای یکساله در بازارهای جهانی عرضه نمایند.

رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی گفت: اگر دولت به تولیدکننده زعفران در فصل برداشت تسهیلات بانکی بدهد تا محصول خود را به هر قیمتی به دلالان نفروشد، یا به صادرکننده تسهیلات بانکی بدهد تا بتواند حجم بسیاری از زعفران را خریداری کند، می توان به رونق بازار زعفران امید داشت.

وی افزود: صادرکنندگان و واحدهای بسته بندی زعفران حاضرند این محصول را به قیمت کارشناسی شده از کشاورز خریداری کرده و به بانک و یا دولت تحویل دهند تا در صورت نیاز آن را به میزان کافی وارد بازار نمایند تا مانع فعالیت دلالان و ایجاد قیمت کاذب توسط آنان شوند.

میری اظهار کرد: دولت می تواند با پرداخت تسهیلات به کشاورزان یا صادرکنندگان بازار زعفران در خراسان رضوی را تنظیم کند تا امکان توسعه آن فراهم شود.

وی ادامه داد: هم اکنون علاوه بر خراسان رضوی ۲۱ استان دیگر کشور نیز به کشت زعفران می پردازند که در آینده مازاد تولید ایجاد شده و باید این محصول به خارج از کشور صادر شود.

وی با بیان اینکه عرضه زعفران در بازار خراسان رضوی بسیار گسترده بوده و در واحدهای کوچک خواروبارفروشی ها نیز عرضه می گردد افزود: حدود ۴۰۰ نفر به طور رسمی از اتحادیه زعفران خراسان رضوی مجوز کسب دارند و شمار واحدهای صادرکننده و بسته بندی زعفران در استان نیز ۵۰ واحد است.

از حدود ۷۰ هزار هکتار مزارع زعفران ایران بطور متوسط سالانه حدود ۲۰۰ تن محصول برداشت می شود که ۷۸ درصد آن محصول مزارع خراسان رضوی است.

بیشترین زعفران جهان با سه هزار سال سابقه در شهرستانهای تربت حیدریه، زاوه، کاشمر، رشتخوار و مه ولات در جنوب استان خراسان رضوی تولید می شود.

هم اکنون ۶۹ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی خراسان رضوی به کشت زعفران اختصاص دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + یک =