آخرین اخبار

موافقت دوباره دولت با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در فسا

به گزارش داراب نا به نقل از سلام فسا، منطقه ویژه اقتصادی فسا در دولت قبل به شهرستان فسا تعلق گرفت و در اوایل دولت یازدهم از سوی دولت از مجلس استرداد شد، مجددا توسط دولت یازدهم به تصویب رسید. شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی به ریاست معاون اول رئیس جمهور با ایجاد […]

اشتراک گذاری
23 خرداد 1394
871 بازدید
کد مطلب : 796
به گزارش داراب نا به نقل از سلام فسا، منطقه ویژه اقتصادی فسا در دولت قبل به شهرستان فسا تعلق گرفت و در اوایل دولت یازدهم از سوی دولت از مجلس استرداد شد، مجددا توسط دولت یازدهم به تصویب رسید.

شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی به ریاست معاون اول رئیس جمهور با ایجاد ۸ منطقه ویژه و آزاد اقتصادی موافقت کرد ، در این نشست که وزرای کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دادگستری، راه و شهرسازی، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس کل گمرک و نمایندگان سایر دستگاه های مرتبط نیز حضور داشتند، پیشنهاد لایحه ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در شهرستان های فسا، ابرکوه، میبد، گچساران، ارومیه، خواف و قوچان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پس از ارائه نظرات مختلف به تصویب رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، اسحاق جهانگیری در جلسه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، اظهار داشت: در شرایطی که کشور با برخی مشکلات و گرفتاری‌ها مواجه است، از دستگاه های اجرایی توقع داریم همه ظرفیت خود را برای رفع مشکلات بکار گیرند و با این جهت گیری فعالیت کنند که هدف اصلی‌شان رفع موانع و مشکلات پیش روی تولید و سرمایه گذاری بخش خصوصی باشد.

معاون اول رئیس جمهور، هدف از ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را جذب سرمایه گذاری عنوان کرد و گفت: این امر در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نیز مورد تاکید قرار گرفته و این مناطق با این هدف از برخی مقررات معاف شده اند تا زمینه توسعه صادرات فراهم شود.

وی با اشاره به ایجاد سه منطقه آزاد قشم، کیش و چابهار در برنامه اول توسعه، اظهار داشت:‌ علی رغم اینکه انتظار داشتیم با ایجاد این مناطق تحولی در صادرات و توسعه کشور ایجاد شود، متاسفانه آنطور که انتظار می رفت نتوانستیم به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.

معاون اول رئیس جمهور با یادآوری این نکته که هم‌اکنون بر خلاف انتظارات، سهم مناطق آزاد از واردات بیشتر از صادرات است خاطرنشان کرد: در مقطعی قرار شد خرده فروشی در این مناطق ممنوع باشد تا از تبدیل این مناطق به محلی برای واردات کالا جلوگیری شود اما هم اکنون در برخی از این مناطق شاهد آن هستیم که میزان واردات بیش از صادرات است.

جهانگیری تصریح کرد: در یکی از جلسات گذشته این شورا مقرر شده بود که دبیرخانه نقاط ضعف و ایرادات موجود را بررسی کند و به آسیب شناسی این موضوع بپردازد که چرا نتوانسته ایم به اهداف مدنظر در مناطق آزاد دست پیدا کنیم. این موضوع هم اکنون در دستور کار دبیرخانه است و در یکی از جلسات آتی به این موضوع پرداخته خواهد شد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اختلاف‌نظرهای کارشناسی در دستگاه های اجرایی که گاهی مانع از اجرای برخی برنامه های اقتصادی می شود، گفت: توسعه، سرمایه گذاری و اشتغالزایی از اولویت های اصلی دولت است و از هیچ مدیری پذیرفته نیست که در این شرایط با بهانه های کوچک مانع از توسعه سرمایه گذاری و اشتغالزایی در کشور شود.

در این جلسه اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور و دبیر شورا پیشنهاد لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی اینچه برون در استان گلستان را مطرح کرد و پس از بحث و تبادل نظر در خصوص آن و نیز توضیحات استاندار گلستان پیرامون قابلیت ها و مزیت های منطقه اینچه برون، با رای مثبت اعضای جلسه به تصویب رسید.

در این نشست که وزرای کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دادگستری، راه و شهرسازی، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس کل گمرک و نمایندگان سایر دستگاه های مرتبط نیز حضور داشتند، پیشنهاد لایحه ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در شهرستان های فسا، ابرکوه، میبد، گچساران، ارومیه، خواف و قوچان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پس از ارائه نظرات مختلف به تصویب رسید.

در ادامه این نشست معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری دبیرخانه نیز گزارشی از برنامه کلان فرهنگی، اجتماعی و گردشگری مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی ارائه کرد که مقرر شد این برنامه در کمیسیون فرهنگی دولت بررسی و در صورت تایید در آن کمیسیون، مصوب شورا تلقی شود.

پیشنهاد تغییر سازمان مسئول مناطق ویژه اقتصادی دامغان و سلماس از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه به آن پرداخته شد و پس از بحث و بررسی به تصویب رسید.

 

8 پاسخ به “موافقت دوباره دولت با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در فسا”

 1. ناشناس گفت:

  دسته گلی دیگر از نماینده های دوره های قبل….

 2. امیر گفت:

  اقای دوگانی این موضوع رااز سال ۸۶ استارت زدند وپیگیری نمودند که پس از چندمرحله ردشدن امسال به تصویب رسید . دوستان بدون اغراق وجانبداری ازشخص یاگروهی چون بنده سیاسی نیستم . این مسایل از امتیازات شهرستانهای است که نماینده دو یاسه دوره ای دارندکه نماینده هم به اوضاع مسلط هست هم وزرا روی حرفشان حساب میکنند. ماتانماینده یه دوره ای داشته باشیم همین هستیم حتی بدتر. مقصرخودمانیم .نماینده یه دوره ای اصلا مقصرنیست لطفا نگاهی به شهرهای .دو سه دوره ای و شهرهای تک دوره ای بیندازید تا تفاوت راببینید .

 3. محسن گفت:

  مطمعن باشید دکتر احمدی دوره بعد داراب راهم به منطقه ویژه تبدیل خواهدکرد چون ثابت کرده قدرت ان رادارد. همانطور که راه اهن را برگرداند . پتروشیمی رافعال کرد . برق را گرمسیری کرد. حالاهم دنبال فرمانداری ویژه هست . متاسفانه داراب خیلی عقب ماندگی دارد که یکی یکی باید رفع کند . انشاا..؟

 4. دارابی گفت:

  محسن جان به همین خیال باش . تاوقتی فساودوگانی هستند داراب واحمدی جایگاهی ندارند.

  • ناشناس گفت:

   تا مردم داراب نخواهند نماینده چند دوره ای بفرستند به مجلس این عقب ماندگی بدتر خواهد شد.
   چرا از مردم متحد فسا نمی گویید. دکتر دوگانی دوره اول کار خاصی برایشان انجام نداد، آنقدر اعتماد کردند و کار صورت گرفت که در دوره های بعد کمتر گروهی با عملکرد ایشان مخالف است.
   تا زمانی که این حس خود کمتر بینی شما و امثال شما باشد هم نمی توان پیشرفت کرد.
   ما از فسا نه تنها چیزی کم نداریم بلکه در برخی زمینه ها واقعا سرتریم، ولی متاسفانه بدلیل کم کاری ها به مرحله باالفعل نرسیده. رمز پیشرفت اعتماد، اتحاد و اعتماد بنفس است.
   مردم داراب اندکی از فسا ، استهبان ، کازرون و جهرم درس اتحاد و اعتماد بگیرند و نماینده توانمند خود را برای چندین دوره به مجلس بفرستند خیلی از کمبودها ازبین خواهد رفت.

 5. حسن گفت:

  دوستان. ناشناس درست میگه تازمانی که همه ما متحد نشویم وبه یه نماینده حداقل دوبار اعتماد نکنیم همین اش وهمین کاسه هست . اینهم بدانید فسا فقط ۹۷ روستا داره ولی داراب ۴۰۰روستای محروم از همه چیز.بیائید درطول تاریخ برای یکبار هم شده نماینده دودوره ای داشته باشیم .انصافا کارهای که انجام داده یادرحال انجام هست ببنید بعدقضاوت کنید . وجدان تنها محکمه ای است که نیاز به قضاوت ندارد

 6. احمدرضا گفت:

  باسلام بنده موافق این نظرسنجی اگربه نماینده اعتمادکنیم باردو به مجلس برود خیلی بهترمیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + هفت =